|
VGB Mannheim 2012, Germany.
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Dzięki uprzejmości portalu wnp.pl podajemy pełny tekst wywiadu, jakiego udzielił Pan Matthias Jochem, wiceprezes Hitachi Power Europe GmbH z siedzibą w Duisburgu w Niemczech, Panu Tomaszowi Elżbieciakowi, Redaktorowi wnp.pl
Duisburg, Niemcy – 27 luty 2013
Tomasz Elżbieciak: Czy elektrownie węglowe mają przyszłość w Europie?
Matthias Jochem: - Zdecydowanie tak. Uważamy, że elektrownie węglowe to przyszłość Europy. Niemniej, rola energetyki węglowej w każdym z krajów Europy jest zupełnie inna. Dla wielu z nich węgiel jest podstawowym źródłem energii - zwłaszcza dla posiadających własne złoża węgla brunatnego lub kamiennego. Węgiel to dla nich własne i bezpieczne paliwo.
Oczywiście nie ulega wątpliwości, że rola elektrowni węglowych ulega zmianom. Widzimy to w szczególności na niemieckim rynku, gdzie muszą one współdziałać z odnawialnymi źródłami energii.
|
PowerGen Köln 2012, Germany.
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Czy można powiedzieć, że tradycyjny, niemiecki rynek elektrowni węglowych upadł? Która część sektora energetycznego w Niemczech ma obecnie najlepsze perspektywy?
- Obecnie w Niemczech w realizacji znajduje się tylko jeden duży projekt węglowy - zasilany węglem brunatnym BoA plus, którego inwestorem jest RWE. Zatem stwierdzenie, że rynek elektrowni węglowych upadł jest przesadzone, aczkolwiek faktycznie nie jest on już tak duży, jak jeszcze kilka lat temu.
Inwestorzy skupiają się obecnie na energetyce odnawialnej, zwłaszcza na farmach wiatrowych, zarówno tych na lądzie, jak i na morzu. Do tego dochodzi także fotowoltaika. Wszystkie z tych technologii są bardzo dofinansowywane.
Energetyka wiatrowa wymusza także rozbudowę sieci przesyłowych. Obecnie w planach znajduje się budowa około 3 tysięcy km takich sieci, często nazywanych "energetycznymi autostradami".
|
Hitachi Power Office in Duisburg, Germany.
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Można zatem stwierdzić, że najbardziej perspektywiczne rynki dla Hitachi Power Europe znajdują się poza Europą?
- To błędne założenie. Definitywnie Europa jest dla nas głównym rynkiem. Co prawda w Niemczech rynek zmienia się w kierunku usług serwisowych, ale w wielu innych krajach rośnie dynamika inwestycji w nowe moce wytwórcze.
Dotyczy to kilku krajów, które jeszcze nie należą do Unii Europejskiej, m.in. państw bałkańskich, jak Chorwacja, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina. Bardzo dynamicznym rynkiem jest także Turcja, a dobrych perspektyw można spodziewać się też w należących do Unii Europejskiej Rumunii, Bułgarii i Grecji. Przyglądamy się również Ukrainie i Rosji.
Jeśli spojrzymy poza Europę, to obecnie Indie mają bardzo ambitny, narodowy plan rozwoju energetyki węglowej, który jest odnawiany co pięć lat. Ten plan opierał się dotychczas na wykorzystaniu miejscowych złóż węgla.
Okazuje się jednak, że krajowe wydobycie węgla nie jest w stanie sprostać potrzebom indyjskiej energetyki, dlatego rośnie tam import surowca. Importowany węgiel jest droższy, co w efekcie powoduje, że plany inwestycyjne są modyfikowane i odsuwane w czasie.
|
Hitachi Power Office in Duisburg, Germany.
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Jakie podejście do polityki klimatycznej mają takie kraje jak RPA czy Indie?
- W RPA, podobnie jak w Europie, przywiązuje się wagę do tego, aby elektrownie były wyposażone w instalacje ochrony środowiska - odpylanie, odsiarczanie i odazotowanie. W Indiach podejście jest odmienne. Co prawda stosuje się instalacje odpylające, ale w niewielu przypadkach spotyka się odsiarczanie i odazotowanie.
Staramy się promować w Indiach instalacje proekologiczne dla energetyki. W ubiegłym roku Hitachi Power Europe zostało członkiem Niemiecko-Indyjskiego Forum Energetycznego. Prezentowaliśmy wówczas nasze technologie, ale reakcja miejscowych inwestorów była raczej nieprzychylna.
W tym roku zauważyliśmy już, że to podejście ulega zmianie. Spalanie importowanego węgla sprawia, że Indie potrzebują więcej kapitału oraz inwestycji zagranicznych. To wymaga spełnienia międzynarodowych wymogów emisji, gdyż zagraniczni inwestorzy nie chcą finansować projektów, które nie spełniają ambitnych wymogów środowiskowych.
|
Hitachi Power Office in Duisburg, Germany.
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Czy obecne spowolnienie gospodarcze może doprowadzić do zmian w polityce klimatycznej Unii Europejskiej?
- Nie można tego wykluczyć, ale na razie nie widzę takich zmian. Kraje unijne podtrzymują swoje plany redukcji emisji CO2. Nie zauważyłem także jeszcze żadnych konkretnych działań, aby pomóc przemysłowi w wydatkach dotyczących ochrony klimatu.
|
Utility Steam Generator bit-coal fired Power Plant Datteln (2010).
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Czy węgiel - jako surowiec energetyczny - może mieć większe szanse w przyszłości dzięki skutkom awarii w Elektrowni Fukushima?
- Konsekwencje jakie przyniosła awaria w Fukushimie nie są spójne. Możliwe, że najbardziej drastyczne skutki przyniosły one w Niemczech. Również w samej Japonii na pewien czas wstrzymano plany dotyczące energetyki atomowej. Jednak kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone, Chiny czy Indie nie zmieniły swojego podejścia do energetyki jądrowej.
Jeśli spojrzymy w skali globalnej na rolę energetyki jądrowej w produkcji energii, to jej znaczenie nie uległo dużym zmianom po wydarzeniach w Fukushimie.
|
Utility Steam Generator bit-coal fired Power Plant Datteln (2010).
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Jaki sposób, w Pana opinii, jest najlepszy w walce ze zmianami klimatu?
- To bardzo skomplikowane pytanie. Po pierwsze trzeba wierzyć w badania, które wskazują, że CO2 jest głównym powodem zmian klimatu. Jednakże ta kwestia wciąż jest przedmiotem sporu środowisk naukowych w wielu krajach.
Konsekwencje zmian klimatycznych są widoczne - dotyczy to chociażby topnienia lodowców na biegunie północnym czy w pasmach górskich. To jest oczywiste i nie można temu zaprzeczyć, jednakże wpływ gazów cieplarnianych na globalne ocieplenie nie jest jednoznacznie rozstrzygnięty.
Myślę, że energetyka może zmierzać w stronę modelu coraz bardziej opierającego się na źródłach odnawialnych. To logiczne, bo zasoby paliw kopalnych wcześniej czy później ulegną wyczerpaniu. Niemniej tempo tych zmian może być dyskusyjne.
Niektóre państwa, jak Niemcy, chcą ten model wdrożyć bardzo szybko. Inne natomiast chcą to uczynić w dłuższej perspektywie i wskazują, że im szybciej chce się to zrobić, tym więcej to kosztuje - także odbiorców energii.
|
Turnkey Power Plant Walsum 10, Duisburg, Germany (2009).
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Czy istnieje jeszcze możliwość dalszego podnoszenia wydajności elektrowni opalanych paliwami kopalnymi? Czy mogą one być jeszcze bardziej przyjazne dla środowiska?
- Rozwój technologii nigdy się nie zatrzymuje. Dobrze pasuje tu angielskie powiedzenie "sky is the limit". W elektrowniach węglowych możemy już osiągać sprawność netto rzędu 46 proc., a w kondensacyjnych elektrowniach gazowo-parowych - ok. 60 proc. Trwają prace nad podniesieniem sprawności elektrowni węglowych do poziomu ok. 50 proc. i nigdy nie powiem, że jest to już wartość maksymalna.
Gdy na przełomie XIX i XX wieku powstawały pierwsze samochody, to mówiono, że nigdy nie będą one jeździć szybciej niż 30 km/h, bo technologicznie jest to nie do osiągnięcia, a ludzkie ciało by tego nie wytrzymało. Jak wiemy, nie było to słuszne przekonanie.
|
Boxberg Block R, lignite fired Power Plant (April 2009).
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Jakie odczucia ma Hitachi Power Europe po doświadczeniach ze stalą T24? Czy znaleźliście sposób na rozwiązanie problemów z tym materiałem?
- Znaleźliśmy skuteczny sposób na kłopoty związane ze stalą T24. Polega on na specjalnej obróbce cieplnej, gdy budowa kotła jest już całkiem zakończona. Do tego dochodzi jeszcze czyszczenie wnętrza kotła z wyjątkiem obszarów z T24 przed rozruchem bloku.
Oczywiście wszystkie części kotła, nie tylko te, w których wykorzystano stal T24, muszą być poddawane bardzo restrykcyjnym testom jakościowym, zwłaszcza chodzi tu o jakość spawów. Jeśli te zasady są przestrzegane, to stal T24 może być stosowana bez żadnych wyjątków.
Obecnie w eksploatacji znajdują się trzy zbudowane przez nas bloki, w których zastosowano stal T24. Dwa z nich znajdują się w Neurath w elektrowni należącej do RWE i mają za sobą blisko 10 tys. godzin pracy. Trzecim jest należący do Vatenfall Boxberg Q z blisko 4 tys. godzin pomyślnej eksploatacji. Następne bloki mają zostać oddane do eksploatacji w tym roku i także nie spodziewamy się żadnych problemów.
Stal T24 jest wymagającym materiałem, znacząco zwiększającym koszt inwestycji, dlatego nie wiemy, czy jej stosowanie jest realne z komercyjnego punktu widzenia. Niemniej technicznie da się nad nią zapanować.
|
Boxberg Block R, lignite fired Power Plant (April 2009).
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
Czy projekty CCS (Carbon Capture and Storage) mogą być opłacalne w przyszłości?
- CCS jako samodzielne rozwiązanie nie będzie opłacalne w najbliższym czasie. Warunkiem dla powodzenia tego typu projektów jest wykorzystanie surowca, a nie jedynie jego składowanie. Innymi słowy należy znaleźć produkty, które uzyskamy dzięki tej technologii albo przynajmniej wymyślić sposób na zwiększone odzyskiwanie paliw.
W przypadku elektrowni ekonomiczne uzasadnienie takich projektów w całości zależy od określonych regulacji lub subsydiowania.
CCS zmniejsza w dużym stopniu efektywność oraz elastyczność projektów.
Może bardziej zasadnym pytaniem byłoby to, czy elektrownia z CCS może być nadal dochodowa. W Niemczech nowa elektrownia z CCS nie byłaby opłacalna, dlatego takich projektów nie ma na rynku. Być może ta technologia znalazłaby lepsze zastosowanie w branży produkcji stali lub podobnej.
|
Boxberg Q, lignite fired Power Plant, Germany (1999).
Source: Hitachi Power Europe Gmb |
|
Polska energetyka jest oparta na węglu. Czy jest to jej słabość w świetle przepisów unijnych?
- Nie uważam, że to słabość. Wręcz przeciwnie - myślę, że jest to atut, gdyż Polska może być samowystarczalna energetycznie, co jest bardzo pozytywnym wskaźnikiem dla każdego kraju.
Budowane oraz istniejące elektrownie w Polsce, w nawiązaniu do dyskusji na temat emisji CO2, spełniają europejskie normy środowiskowe.
Wywiad przeprowadził: Tomasz Elżbieciak, Redaktor wnp.pl
Źródło:
|
http://www.wnp.pl
|
|
Kontakt dla prasy:
Hitachi Power Europe GmbH
Schifferstraße 80
47059 Duisburg
Germany
Tel.: +49(0)203.8038-0
Fax: +49(0)203.8038-1809
E-Mail:
sales@hitachi-power.com
Web:
http://www.hitachi-power.com
Service:
Hitachi Power Europe Service GmbH
Friedrich-Ebert-Str. 134
47229 Duisburg
Germany
E-Mail:
info@hitachi-power-service.com
Web:
http://www.hitachi-power-service.com
|
Bit-coal fired Power Plant Schkopau Block A, Germany (1996).
Source: Hitachi Power Europe GmbH |
|
ASTROMAN Magazine - 2012.11.25
Hitachi Power Europe i Polimex-Mostostal realizują blok energetyczny za 6,28 mld PLN w Elektrowni Kozienice
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1357
|
Makieta instalacji nowego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice.
Foto dzięki uprzejmości ENEA |
|
ASTROMAN Magazine - 2013.02.15
Tytuły "Ten, który zmienia polski przemysł" za rok 2012 zostały wręczone
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1408
ASTROMAN Magazine - 2013.01.27
PAIiIZ: Polskie przepisy hamują napływ zagranicznych inwestycji do Polski
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1398
ASTROMAN Magazine - 2013.01.15
Polska specjalność: usługi dla międzynarodowego biznesu
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1389
ASTROMAN Magazine - 2013.01.10
Prof. Leszek Balcerowicz: Sensowne działania antykryzysowe to są takie, które trwale usuwają bariery rozwoju gospodarki
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1381
ASTROMAN Magazine - 2012.12.22
Dariusz Rosiak: Dyktatura bylejakości
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1372
ASTROMAN Magazine - 2012.12.09
Prof. Witold Orłowski: Trwałe miejsca pracy tworzone są tylko w sektorze prywatnym
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1364
ASTROMAN Magazine - 2012.10.21
Ranking najdynamiczniej rozwijających się gospodarek na świecie 2012
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1335
ASTROMAN Magazine - 2012.10.15
Forum Gospodarcze Czechy-Polska z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Czech Vaclava Klausa
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1334
ASTROMAN Magazine - 2012.09.11
Rola innowacji w walce z kryzysem gospodarczym. World Technopolis Association, Gliwice 2012
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1310
ASTROMAN Magazine - 2012.08.04
Polska - Chiny. Polskie wizyty i delegacje w Chinach dla rozwoju współpracy gospodarczej
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1287
ASTROMAN Magazine
Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).