Warszawa - 02 maja 2018 - Urządzenia polowej komunikacji i bezzałogowe pociski z prywatnej Grupy WB trafiły już do wielu krajów. Ambitna firma z Ożarowa wskazuje drogę zbrojeniówce. Największa w kraju prywatna obronna grupa WB umacnia się w gronie liderów eksportu polskiej broni. Piotr Wojciechowski, prezes i współzałożyciel firmy, ma od lat tę samą receptę na sukces: w zagranicznych przetargach trzeba na tyle przekonywająco przebić rywali jakością sprzętu, aby względy polityczne transakcji, które zawsze towarzyszą zbrojeniowym zakupom, zeszły na dalszy plan.
|
Spółka WB Electronics SA i Polski Fundusz Rozwoju SA podpisały w dniu 9 listopada 2017 roku umowę, na mocy której PFR stał się akcjonariuszem spółki WB Electronics S.A.
Od lewej: Adam Bartosiewicz, wiceprezes Grupy WB; Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB; Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju i Marcin Piasecki, wiceprezes zarządu ds. inwestycyjnych PFR.
Foto dzięki uprzejmości PFR |
|
Warszawa – 02 maja 2018
Dzięki uprzejmości dziennika „Rzeczpospolita”, zamieszczamy poniżej pełny tekst artykułu Redaktora Zbigniewa Lentowicza dotyczący polskiej Grupy WB, opublikowany w dzienniku „Rzeczpospolita” w wydaniu 2-3 maja 2018 .
Zbrojne drony podbijają świat
Urządzenia polowej komunikacji i bezzałogowe pociski z prywatnej Grupy WB trafiły już do wielu krajów.
Ambitna firma z Ożarowa wskazuje drogę zbrojeniówce.
Największa w kraju prywatna obronna grupa WB umacnia się w gronie liderów eksportu polskiej broni.
|
Fragment wystawy produktów Grupy WB
Foto dzięki uprzejmości PFR / Grupa WB |
|
Piotr Wojciechowski, prezes i współzałożyciel firmy, ma od lat tę samą receptę na sukces:
„W zagranicznych przetargach trzeba na tyle przekonywająco przebić rywali jakością sprzętu, aby względy polityczne transakcji, które zawsze towarzyszą zbrojeniowym zakupom, zeszły na dalszy plan. Należy też oferować własne technologie – bo wtedy można zapewnić rozwój produktu i wiarygodny serwis, a potem zarabiać na sprzedaży zintegrowanych, coraz bardziej kompleksowych systemów.”
„I jeśli klienci do producenta powracają z nowymi potrzebami, to jesteśmy w domu” – twierdzi Wojciechowski.
|
Fragment wystawy produktów Grupy WB – dron Warmate.
Foto dzięki uprzejmości PFR / Grupa WB |
|
Tytan, kraby i raki
Obecnie zagraniczna sprzedaż autorskiego uzbrojenia już odpowiada za niemal połowę z 300 mln PLN zeszłorocznych przychodów.
Po wejściu w ubiegłym roku do biznesu Polskiego Funduszu Rozwoju ożarowska grupa zyskała większy dostęp do państwowych narzędzi marketingu politycznego.
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2378
„Nie mówię, że one nie pomagają, ale od dwóch dekad pracowaliśmy zwykle sami na rynkową reputację – podkreśla Adam Bartosiewicz, współzałożyciel i wiceprezes WB Group.
Ożarowska firma, producent polowych radiostacji, cyfrowych systemów komunikacji, kierowania ogniem i dronów niemal co drugiego pracownika z 1000-osobowej załogi zatrudnia w pionach badawczo-rozwojowych.
To one tworzą potencjał, który przesądził o tym, że dziś spółki WBE odgrywają istotną rolę w najważniejszych programach zbrojeniowych armii: m.in. programie artyleryjskim Regina (WB Group zaprojektowała i dostarcza elektronikę do armatohaubic Krab – systemy kierowania ogniem, komputery balistyczne, urządzenia łączności).
Podobnie jest przy produkcji samobieżnych, zautomatyzowanych moździerzy Rak.
|
AHS Krab - polska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm w akcji.
Foto dzięki uprzejmości HSW |
|
WB nadaje ton w projekcie Tytan – to kilkumiliardowej wartości program produkcji w kraju zintegrowanego wyposażenia żołnierskiego.
Należący do ożarowskiego holdingu gliwicki Flytronik jest producentem dronów zwiadowczych FlyEye i twórcą kolejnych generacji rozpoznawczych bezpilotowców.
Pomorska firma – gdyński Arex – projektuje automatykę, stosowaną w wojskowych pojazdach i artylerii.
Warszawski MindMade dostarcza rozwiązań telekomunikacji bezprzewodowej dla wojska i służb mundurowych.
Fonet dla Harrisa
Sztandarowym produktem wysyłanym przez WB Group za granicę są urządzenia polowej łączności.
Radiostacje z gdyńskiego Radmoru są już w wojskach 15 państw.
Zdominowały armie Litwy i Łotwy, są w Czechach, we Włoszech, w Maroku i w kilku innych krajach Afryki.
|
Cyfrowy system łączności FONET
Foto dzięki uprzejmości Grupy WB |
|
Do Azji i na Daleki Wschód eksportowana jest np. wymyślona w Radmorze radiostacja osobista 35010 – najmniejsze i najlżejsze na świecie wojskowe urządzenie łączności przeznaczone do komunikowania się żołnierzy w drużynie.
Prawdziwym hitem eksportowym WB Group jest jednak cyfrowy system komunikacji wewnętrznej i dowodzenia Fonet dla wojskowych pojazdów.
Dziś fonety to najbardziej rozpoznawalny na świecie produkt polskiej zbrojeniówki, używany w armiach kilkudziesięciu krajów.
Ożarowskie interkomy są nie tylko we wszystkich polskich transporterach Rosomak, ale też w ponad 6 tysiącach nowych pojazdów wojskowych w US Army, wozach bojowych sił zbrojnych, m.in. Szwecji, Argentyny, Brazylii, na Węgrzech i Słowacji.
|
TOPAZ to system wspierający dowodzenie artylerią, wykorzystujący najnowsze technologie informatyczne i łączności.
Foto dzięki uprzejmości Grupy WB |
|
W Malezji współpraca przy wyposażaniu najnowszych transporterów bojowych Gambita w cyfrowe komunikatory z WB trwa już od co najmniej siedem lat.
Tylko w Indiach fonet nie odniósł sukcesu, choć w testach wygrywał rywalizację technologiczną z konkurentami.
„W siłach zbrojnych New Dehli obowiązuje dyktat najniższej ceny. A nasze urządzenia nie należą do najtańszych na rynku” – przyznaje wiceprezes Bartosiewicz.
Lawina zamówień na fonety ruszyła, gdy licencję kupił w Ożarowie amerykański Harris, potentat łączności polowej dla wojska i służb mundurowych.
Warmate na Ukrainie
Grupa WB była w kraju pionierem technologii dronowych.
Dziś jej produkty to już sprzęt dojrzały „bliski doskonałości" – jak twierdzi Bartosiewicz.
Bezzałogowe zestawy zwiadowcze Fly Eye służą od lat w polskiej armii, ale też są operacyjnie wykorzystywane na Ukrainie.
Atutem systemu jest skryty, cichy lot i unikalna głowica optyczna zintegrowana z systemem precyzyjnego wskazywania celów artylerii.
|
Dron Warmate w służbie polskich wojsk obrony terytorialnej.
Foto dzięki uprzejmości Grupy WB |
|
Doświadczenia związane z dronami rozpoznawczymi ożarowski producent przekuł w poważny biznes, m.in. podczas wieloletniej już współpracy z Wietnamem.
Polska nawigacyjna elektronika i urządzenia obserwacyjne znalazły się na wietnamskich zdalnie sterowanych płatowcach VT Patrol.
"Zanim w zeszłym roku bezzałogowe uzbrojone minidrony Warmate kupiła polska armia, te latające pociski, zwane przez wojskowych specjalistów „amunicją krążącą", zamówiły w setkach egzemplarzy armie pięciu państw z regionów objętych realnymi konfliktami" – informuje Tomasz Badowski, rzecznik Grupy WB, unikając szczegółów.
Wiadomo jedynie, że trwa wdrażanie broni do służby na Ukrainie.
Skonstruowany przez inżynierów z Ożarowa bezzałogowy – mikrosamolot, wyposażony w optoelektroniczną głowicę obserwacyjną, może być bezpilotowcem wielokrotnie wykorzystywanym do misji szpiegowskich albo – dedykowanym do jednego zadania dronem samobójcą.
|
System Stokrotka do zwalczania dronów.
Foto dzięki uprzejmości Grupy WB |
|
Dzięki zdalnemu systemowi naprowadzania i pokładowym urządzeniom umożliwiającym obserwację terenu Warmate potrafi przez kilkadziesiąt minut poszukiwać celu, potem precyzyjnie uderzyć, wykorzystując wymienne głowice bojowe: m.in. odłamkową lub przeciwpancerną z ładunkiem kumulacyjnym.
Autor: Zbigniew Lentowicz
|
Zbigniew Lentowicz
Foto dzięki uprzejmości rp.pl |
|
Zbigniew Lentowicz, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
W redakcji dziennika „Rzeczpospolita” z dużym powodzeniem zajmuje się przemysłem obronnym.
Źródło: Dziennik „Rzeczpospolita”
http://www.rp.pl
Redakcja ASTROMAN Magazine zaprasza do zapoznania się z profesjonalnymi artykułami Redaktora Zbigniewa Lentowicza pod adresem
http://www.rp.pl/autor/144/zbigniew-lentowicz
Podpisanie Umowy offsetowej w Malezji
W dniu 18 kwietnia 2018 roku reprezentująca Grupę WB spółka WBE Technologies podpisała z Ministerstwem Obrony Malezji oraz lokalnym producentem DRB-HICOM Defence Technologies Sdn. Bhd (DEFTECH) umowę offsetową dotyczącą współpracy w zakresie transferu technologii.
Uroczyste podpisanie umowy zwieńczyło obecność GRUPY WB na prestiżowych targach Defence Services Asia 2018, które odbywają się w dniach 16-19 kwietnia w Kuala Lumpur.
|
W dniu 18 kwietnia 2018 roku reprezentująca Grupę WB spółka WBE Technologies podpisała z Ministerstwem Obrony Malezji oraz lokalnym producentem DRB-HICOM Defence Technologies Sdn. Bhd (DEFTECH) umowę offsetową dotyczącą współpracy w zakresie transferu technologii.
Foto dzięki uprzejmości Grupy WB |
|
Umowa zakłada lokalne tworzenie i rozwój systemów ILS (Integrated Logistic Support) oraz MRO (Maintenance, Repair and Operations) oraz rozwój projektów i technologii bezzałogowych systemów powietrznych UAV w oparciu o własne rozwiązania, przekazywane na rzecz technologicznych partnerów malezyjskich.
„Malezja to rynek niezwykle atrakcyjny i chłonny w kontekście innowacyjnych technologii i rozwiązań dla sektora obronnego” – powiedział Dyrektor Generalny WBE Technologies, Piotr Szymczak.
„Podpisanie umowy to nie tylko dostarczenie najbardziej zaawansowanych rozwiązań GRUPY WB dla malezyjskiej armii, ale i dalszy rozwój polskiego eksportu krajowego zakresie sprzętu wojskowego i stworzenie odpowiednich warunków dla sektorowej współpracy przemysłowo – technicznej w ramach współpracy między naszymi krajami”.
„Cieszymy się z kontynuacji i rozwoju polsko-malezyjskiej współpracy z WBE Technologies” – podsumował przedstawiciel malezyjskiej firmy DEFTECH.
„Systemy oferowane przez Grupę WB spisują się doskonale i dzięki wieloletniej niezawodnej współpracy mamy do nich zaufanie, które rośnie!”
„Jako przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego bardzo się cieszymy, że polskie technologie obronne, zyskują renomę i uznanie w świecie. Podpisana dzisiaj przez nas umowa jest kolejnym przykładem, że długoletnia i przemyślana strategia rozwoju w połączeniu ze współpracą z partnerami na lokalnym rynku, przynosi wymierne i korzystne efekty zarówno z punktu widzenia polskiej gospodarki jak i gospodarek naszych zagranicznych partnerów” – podkreślił po podpisaniu umowy Prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski.
WB ELECTRONICS działa na rynku malezyjskim od blisko 10 lat oferując autorskie rozwiązania w zakresie systemów łączności wewnętrznej (system FONET) oraz zewnętrznej (radiostacja osobista 35010 RADMOR).
Systemy te znajdują się na oficjalnej liście uzbrojenia i wyposażenia Armii Malezyjskiej i są wdrażane do najnowszego wyposażenia armii malezyjskiej, w ramach programu AV8 Gempita.
Program zakłada produkcję, wyposażenie oraz wdrożenie do eksploatacji 257 pojazdów typu KTO w 12 wariantach wykonawczych, przeznaczonych głównie na użytek oddziałów pancernych oraz piechoty zmotoryzowanej.
Systemy Grupy WB montowane są we wszystkich wariantach pojazdu.
Mimo silnej konkurencji spółek europejskich, Grupa WB zdobyła sobie mocną pozycję na lokalnym rynku i posiada w Kuala Lumpur własne przedstawicielstwo.
WBE Technologies zajmuje się naprawami gwarancyjnymi, dostawami części zamiennych oraz systemów ILS.
Spółka Grupy WB podejmuje również szeroko zakrojone działania marketingowe i sprzedażowe, od lat działa na rzecz modernizacji malezyjskiego sektora obronnego jako ważny technologiczny partner lokalnych sił zbrojnych.
Źródło: Grupa WB
http://wb.com.pl
ASTROMAN Magazine - 2017.11.09
Polski Fundusz Rozwoju nowym inwestorem w Grupie WB Electronics
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2378
ASTROMAN Magazine - 2017.10.20
Prezydent Andrzej Duda: Biotechnologia w szpicy rozwoju technologicznego
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2365
ASTROMAN Magazine - 2017.03.29
Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z Prezes YouTube Susan Wojcicki
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2221
ASTROMAN Magazine - 2017.03.14
22 państwa świata poza Unią Europejską wśród perspektywicznych rynków dla polskiego eksportu
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2212
ASTROMAN Magazine - 2017.02.23
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z akceptacją rządu Rzeczypospolitej Polskiej
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2197
ASTROMAN Magazine - 2016.12.05
"Kongres 590" - Wicepremier Mateusz Morawiecki: "Przedsiębiorcy to nie kombinatorzy, państwo to nie łupieżca". Konstytucja Biznesu.
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2158
ASTROMAN Magazine - 2016.11.17
"Kongres 590" - Prezydent RP Andrzej Duda o polskich przedsiębiorcach
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2157
ASTROMAN Magazine - 2016.11.06
XI Kongres Obywatelski w Warszawie pod hasłem: Dojrzali Polacy - Lepsza Polska!
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2152
ASTROMAN Magazine - 2016.09.29
Mateusz Morawiecki: Największą naszą wartością są polscy przedsiębiorcy i to, co robią dzięki swojej kreatywności, pracowitości i produktywności.
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2127
ASTROMAN Magazine - 2016.09.22
IAA HANNOVER 2016: Tytuł "Bus of the Year 2017" dla polskiego autobusu Solaris Urbino 12 electric
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2123
ASTROMAN Magazine - 2016.08.26
Prof. Jerzy Żyżyński: Złoty powinien być silniejszy
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2110
ASTROMAN Magazine - 2016.08.19
Królowa Elżbieta II uhonorowała Profesor Annę Dominiczak Orderem Imperium Brytyjskiego "Dama Komandor"
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2107
ASTROMAN Magazine - 2016.06.17
Xi Jinping, Prezydent Chin: Chiński wiatr współpracy z Polską i Europą
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2076
ASTROMAN Magazine - 2016.05.13
Cel: Polska w prestiżowej grupie krajów G20
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2063
ASTROMAN Magazine - 2016.03.09
Prezydent RP Andrzej Duda w Narodowym Centrum Badań Jądrowych
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2039
ASTROMAN Magazine
Publikacja tekstów pochodzących z wydawnictw prasowych bądź elektronicznych prezentowanych w ASTROMAN Magazine nie ma charakteru komercyjnego, służy wyłącznie celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym - zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. z dn. 23.02.1994 r. nr 24, poz. 83).
Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, Ph.D.
|