NASA / Astronika / PAP - 05 maja 2018 - Około godziny 13:00 czasu polskiego 5 maja 2018 roku wystartowała misja NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa. Zbadanie wnętrza czerwonej planety umożliwiła polska firma Astronika Sp. z o.o. z Warszawy, która zaprojektowała i wykonała mechanizm, który wbije się na 5 metrów w marsjański grunt. Misja ma trwać dwa lata ziemskie. Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku.
|
Ilustracja NASA. Widok Ziemi (w lewym górnym rogu) znad powierzchni Marsa przed lądowaniem bezzałogowego lądownika MarCo w misji InSight na powierzchni Marsa.
Foto dzięki uprzejmości NASA / JPL-Caltech |
|
NASA / Astronika / PAP – 05 maja 2018
W sobotę 5 maja 2018 tuż po godz. 13 czasu polskiego z Zachodniego Wybrzeża USA na Marsa wystartowała misja NASA InSight, poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Czerwonej Planety.
Trafi tam próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety MARS o nazwie Kret HP3, którego najważniejsze elementy wykonali Polacy w polskiej firmie Astronika Sp. z o.o. w Warszawie.
Polska Astronika jest twórcą robota, który zagłębi się w powierzchnię Marsa i zbada właściwości marsjańskiego gruntu.
|
Ilustracja NASA. Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety Mars, który zabrała ze sobą misja InSight, zostaje wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko.
Foto dzięki uprzejmości NASA |
|
"Penetrator Kret wygrał z niemieckimi konkurencyjnymi urządzeniami, pokonał je w testach porównawczych. Finansowanie całkowicie pochodzi z kontraktów z Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Jest to kwota 600-700 tysięcy euro." - powiedział dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika.
Statek kosmiczny z lądownikiem Mars InSight wystartował z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii.
Jest to pierwsza misja międzyplanetarna, która kiedykolwiek wystartowała z Zachodniego Wybrzeża USA.
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2498
Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku, kiedy lądownik ma rozpocząć swoje bezprecedensowe badania geologiczne.
Cała misja ma trwać dwa lata ziemskie.
|
Konferencja prasowa NASA na temat misji InSigh na Marsa.
Foto dzięki uprzejmości NASA |
|
Misja InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) zakłada wysłanie na Marsa bezzałogowego lądownika, który ma przeprowadzić badania geofizyczne planety.
Jednym z trzech głównych urządzeń pomiarowych, które zabrała ze sobą misja InSight jest Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), którego „serce” zaprojektowała i wykonała polska firma Astronika Sp. z o.o. z Warszawy na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej.
Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety Mars, jest jednym z trzech głównych instrumentów, które zabrała ze sobą misja InSight.
Kret HP3 ma zostać wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko.
|
Odliczanie w toku dla misji InSight.
Rakieta Atlas V ze statkiem kosmicznym z lądownikiem Mars InSight przed startem w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 05 maja 2018.
Foto dzięki uprzejmości NASA |
|
„Astronika dostarcza mechanizm wbijający, który jest sercem takiego penetratora” - powiedziała inż. Ewelina Ryszawa, która uczestniczyła w budowie urządzenia.
Całe urządzenie integruje Niemiecka Agencja Kosmiczna, ona też dostarczyła go do NASA.
Kret zbudowany jest przede wszystkim ze specjalnie przygotowanej stali, wolframu i tytanu.
"Bardzo rozwinęliśmy różnego rodzaju powłoki, różnego rodzaju obróbki termiczne tych materiałów" - podkreśliła Ewelina Ryszawa.
"Muszą one wytrzymać naprawdę bardzo ciężkie warunki: zarówno podczas startu, kiedy mamy bardzo duże przeciążenia, jak i podczas samej pracy - tam również występują bardzo duże przeciążenia, przekraczające ziemskie przyspieszenie grawitacyjne ponad 1000 razy."
|
Rakieta Atlas V ze statkiem kosmicznym z lądownikiem Mars InSight przed startem w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 05 maja 2018.
Foto dzięki uprzejmości NASA |
|
Urządzenie ma za sobą szereg rygorystycznych testów i udoskonaleń.
Zbudowanych zostało łącznie osiem modeli mechanizmu, z czego siedem w standardzie lotnym, czyli gotowych do wysłania w kosmos.
Kret HP3 to nie pierwsze tego typu urządzenie, przy konstrukcji którego brali udział inżynierowie, tworzący obecnie firmę Astronika.
"Nasza przygoda z budową takich mechanizmów wbijających, penetrujących powierzchnię planet zaczęła się już 20 lat temu, kiedy zbudowaliśmy penetrator na misję Rosetta do komety" - powiedział dr Jerzy Grygorczuk.
Z kolei odkąd Astronika rozpoczęła działalność w 2013 roku, pozyskała ponad 20 projektów, m.in. system udarowy dla urządzenia Lunar Drill, które poleci na Księżyc w ramach misji Łuna 27 (ang. Luna 27), czy planetarnego robota skaczącego HOPTER.
Aby otrzymać kontrakt z Niemiecką Agencją Kosmiczną, polska firma Astronika pokonała w testach porównawczych konkurencyjne niemieckie urządzenia.
Do podwykonawstwa Astronika zaangażowała kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.
|
Start rakiety Atlas V ze statkiem kosmicznym z lądownikiem Mars InSight z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii w dniu 05 maja 2018.
Foto dzięki uprzejmości NASA |
|
Oprócz Kreta, w ramach misji InSight na powierzchni Marsa umieszczone zostaną również dwa inne instrumenty badawcze.
Pierwszym z nich będzie sejsmometr, za pomocą którego naukowcy zmierzą m.in. aktywność sejsmiczną Marsa.
Ponadto na powierzchni planety znajdzie się również tzw. RISE (Rotation and Interior Structure Experiment) - przyrząd, który pozwoli na dokładny pomiar ruchów planety.
Dzięki temu badacze będą mogli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii we wnętrzu planety.
Autor: PAP/AH
Źródło: PAP
http://www.pap.pl/
Polski mechanizm zbada wnętrze Marsa
Około godziny 13:00 czasu polskiego 5 maja 2018 roku wystartowała misja NASA InSight, czyli pierwsza w historii misja poświęcona badaniom głębokiego wnętrza Marsa.
Zbadanie wnętrza czerwonej planety umożliwiła Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm, który wbije się na 5 metrów w marsjański grunt.
Misja ma trwać dwa lata ziemskie.
Lądowanie InSight na Marsie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 roku.
|
Ilustracja NASA. Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety Mars, który zabrała ze sobą misja InSight, zostaje wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko.
Foto dzięki uprzejmości NASA |
|
Bruce Banerdt, główny badacz misji InSight powiedział o tym wydarzeniu:
„W pewien sposób InSight jest takim naukowym wehikułem czasu, który dostarczy nam informacji o najwcześniejszych etapach historii Marsa sprzed 4,5 miliarda lat. Pomoże nam dowiedzieć się w jaki sposób formują się obiekty skaliste takie jak Ziemia, jej księżyc, a nawet planety w innych układach planetarnych”.
Udział Polski w misji Insight
W ramach misji na Marsa został wysłany bezzałogowy lądownik, który ma dokonać historycznego zbadania planety Mars.
Jednym z trzech głównych urządzeń, które zabierze ze sobą misja InSight będzie HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański.
Wykonawcą mechanizmu wbijającego „Kret HP3” jest właśnie Astronika.
|
Mechanizm wbijający kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – próbnik do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański, opracowała i wykonała Astronika.
Foto dzięki uprzejmości Astronika |
|
Nasi inżynierowie sprawili, że polski przemysł kosmiczny znany jest w NASA z produkcji najlepszych na świecie urządzeń penetrujących na misje kosmiczne.
Astronika jako koordynator procesu produkcyjnego mechanizmu „Kret HP3” zaangażowała do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.
„To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną. To także istotny krok naprzód, jeśli chodzi o badania kosmosu w ogóle, bo takie urządzenie po raz pierwszy w historii wbije się aż 5 m pod powierzchnię Marsa i dostarczy danych, które dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących budowy tej planety” - powiedział Bartosz Kędziora, prezes Astroniki.
|
Pracownicy firmy Astronika dumni ze swojego dzieła.
Foto dzięki uprzejmości Astronika |
|
Wykonany przez naszych inżynierów „Kret” stał się wizytówką Astroniki i całego polskiego przemysłu kosmicznego.
Jeden z najbardziej znanych w Polsce naukowców NASA Artur Chmielewski tak gratulował nam przygotowania urządzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=GW_w138Vans
Po raz pierwszy w historii przedstawiciel polskiej firmy jest tzw. „co-investigator” misji NASA.
Jest nim dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes Astroniki, który projektował już w swojej karierze penetrator MUPUS na misję Rosetta – pierwszą w historii ludzkości misję, której celem było lądowanie na komecie.
|
Dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika (drugi od góry) z zespołem pracowników firmy Astronika w Warszawie.
Foto dzięki uprzejmości Astronika |
|
Video
Artur B. Chmielewski z NASA JPL o polskim udziale w misji marsjańskiej InSight
https://www.youtube.com/watch?v=GW_w138Vans
Astronika Sp. z o.o.
Astronika Sp. z o.o. powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy polskich inżynierów, zajmujących się mechaniką precyzyjną do zastosowań kosmicznych.
W ciągu pierwszych czterech lat działalności firma zrealizowała niemal 30 projektów.
Głównym odbiorcą technologii jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), ale Astronika była również dostawcą m.in. dla Finmeccanica Leonardo, Airbus Space & Defence oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).
Źródło: Astronika Sp. z o.o.
http://www.astronika.pl/
ASTROMAN Magazine - 2018.05.01
NASA Sets Sights on May 5 Launch of InSight Mars Mission
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2498
ASTROMAN Magazine - 2018.04.11
Bound for Mars: Countdown to First Interplanetary Launch from California
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2482
ASTROMAN Magazine - 2018.02.08
SpaceX: Falcon Heavy Test Launch
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2440
ASTROMAN Magazine - 2018.02.02
NASA: Celebrating 60 Years of Groundbreaking U.S. Space Science
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2435
ASTROMAN Magazine - 2018.02.02
NASA: Studying the Van Allen Belts 60 Years After America’s First Spacecraft
http://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2434
ASTROMAN Magazine - 2017.10.04
Lockheed Martin Completes First Flexible Solar Array for LM 2100 Satellite
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2352
ASTROMAN Magazine - 2017.08.24
Airbus' Solar Orbiter on track to launch before next total solar eclipse
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2319
ASTROMAN Magazine - 2017.08.12
Lockheed Martin Successfully Integrates First Modernized A2100 Satellite
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2311
ASTROMAN Magazine - 2017.06.04
Airbus: First high power all-electric satellite, EUTELSAT 172B, launched by Ariane
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2268
ASTROMAN Magazine - 2017.06.03
Boeing Satellite for ViaSat to Significantly Enhance Satellite Broadband Communications
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2267
ASTROMAN Magazine - 2017.04.07
European Space Agency: Exoplanet mission gets ticket to ride
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2226
ASTROMAN Magazine - 2017.03.31
SpaceX conducts historic Falcon 9 re-flight with SES-10 Mission. Lands booster again
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2223
ASTROMAN Magazine - 2017.02.10
European Space Agency: CryoSat reveals lake outbursts beneath Antarctic ice
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2192
ASTROMAN Magazine - 2017.02.07
NASA Highlights Science Launching on Next SpaceX Cargo Mission
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2190
ASTROMAN Magazine - 2016.12.03
Part-Time Scientists and Audi lunar quattro ready to head for the Moon
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2165
ASTROMAN Magazine - 2016.09.11
Airbus Defence and Space's PerúSAT-1 satellite ready for take-off
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2118
ASTROMAN Magazine - 2016.08.14
UAE Space Agency, Mubadala and Lockheed Martin Launch Comprehensive Space-based Workforce Development Program
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2105
ASTROMAN Magazine - 2016.04.09
SpaceX's Falcon 9 rocket will launch the CRS-8 Dragon Spacecraft Mission for NASA
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=2053
ASTROMAN Magazine - 2015.10.02
Flight VA226 success: with Sky Muster and ARSAT-2 in orbit, Arianespace serves Australia and Argentina
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1972
ASTROMAN Magazine - 2015.07.26
Airbus Defence and Space to build JUICE spacecraft, ESA's next life-tracker inside the Solar System
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1941
ASTROMAN Magazine - 2015.07.18
Boeing's 10th GPS IIF to Modernize Worldwide GPS System
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1940
ASTROMAN Magazine - 2015.06.14
Boeing to Build Third All-Electric Propulsion Satellite for ABS to Australia, New Zealand, the Middle East, Russia, South Asia
https://www.astroman.com.pl/index.php?mod=magazine&a=read&id=1929
Editor-in-Chief of ASTROMAN magazine: Roman Wojtala, Ph.D.
|